top of page

CELTIC FUTBOL KULÜBÜ

Celtic Football Club, 6 Kasım 1887 tarihinde İskoçya’nın başkenti Glascow’da kurulmuştur. Avrupa’nın ve Birleşik Krallık’ın en önemli kulüplerinden biri olan Celtic, maçlarını 60.355 koltuk kapasiteli Celtic Park’ta oynamaktadır. Renkleri Yeşil-Beyazdır. Son yıllarda ezeli rakibi Glascow Rangers’ın küme düşürülmesiyle beraber rakipsiz kalan Celtic, çok rahat bir şekilde İskoçya Premier Ligi’nde şampiyonluğu göğüsleyebilmektedir. Kurulduğu yıldan itibaren İskoçya’nın 1. Klasman Ligi’nde mücadele eden Celtic, ilk resmi maçını 1888’de oynamış ve hiç küme düşmeyen tek İskoç takımı olarak kayıtlara geçmiştir. Celtic uzun yıllar rakibi olan Glascow Rangers’ın küme düşürülmesinin ardından İskoçya Premier Ligi’nin ciddi anlamda prestij kaybettiği görüşündedir. Rekabet edilebilirliği azalan bir lig haline gelen İskoçya Ligi’nde şampiyonun Celtic olmasına neredeyse her yıl kesin gözüyle bakılmaktadır.

cel1.png

Celtic, İskoçya Premier Ligi’nde elde ettiği 46 şampiyonluk ile bu alanda Avrupa kulüpleri standartlarının çok üzerinde bir başarı elde etmiştir. 46 kez lig zaferi kazanan Glascow temsilcisi, aynı zamanda da 36 kez İskoçya Kupası’nı kazanmıştır. Bu başarılara ek olarak 15 de İskoçya Lig Kupası bulunan, Celtic, kazandığı 100 yakın büyük kupa ile, Avrupa kulüpleri arasında müzesi en kalabalık olan kulüp olarak kayıtlara geçmiştir. Müzesi kupalarla dolu olan Celtic, 1970’ler ve 2000’lerin başlarında Avrupa kupalarında ciddi başarılar elde etmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde uzun süre mücadele etmiş olan Celtic, 1967 yılında final görmeye başarmıştır. 1970’de final maçında İtalya’nın Serie A ekiplerinden İnter’e karşı kazanan Celtic, ilk finalinden kupayla ayrılmıştır. 1960’larda çıkışa geçen ve her yıl Avrupa kupalarında boy gösteren Celtic, Britanya’nın en iyi takımı olarak lanse edilmiştir.

cel2.png

1960’lerde gelen Avrupa kupası finalinin ardından bir sonraki finalini 1970 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde oynayan Celtic, bu sefer finali kaybetmiştir. Bir sonraki finali için 33 yıl bekleyen Celtic 2003’te UEFA Kupası’nda finale çıkmıştır. Celtic, Porto ile karşılaşmış başa baş oynadığı maçı 3-2 kaybederek ikinci Avrupa kupası finalinden de eli boş ayrılmak zorunda kalmıştır. 2003’teki finale çıkana kadar Avrupa’nın birçok elit kulübünü devirmeyi başaran Celtic, Barcelona ile yarı finalde karşılaşmış ve rakibini yarı finalde iki maç sonucu yenerek adını finale yazdırmıştır. Celtic, İskoçya’nın UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu elde etmiş tek takımı olarak kayıtlara geçmiş ve buda onu ülkesinin en başarılı takımı yapmaya yetmiştir.

Adidas_isologo.svg.png
dinamologossa.png
PngItem_1287769.png
Sky_Sports_PRIMARY_RGB-removebg-preview.png
bottom of page